Растения

Широколистните гори
Типични дървета са широколистните видове дъб, бряст, габър, липа, бук, клен и др. В края на есента листата падат. Новите листа израстват през пролетта. В зависимост от доминиращия растителен вид различават дъбови, дъбово-габърови, букови гори, липови гори, в Южна Америка гори от южен бук и др.. Животинският свят в широколистните гори на Северното полукълбо е представен от типичните горски обитатели на умерения пояс – сърна, елен, мечка, вълк, лисица, различни птици и т.н.
Смесените гори
  Растителността е от двата типа – широколистни листопадни като бук, липа, бреза и др. и иглолистни вечнозелени от видовете бор, ела, кедър и др. Животинският свят е подобен на този в широколистните и в иглолистните тори. 
Иглолистните вечнозелени гори (тайга)
Типични дървета са бор, ела, смърч, кедър, но има и широколистни видове като липа и бреза. Видовият състав на тези гори е ограничен. В тях няма добре развит подлес, има обеднен състав на храстите и тревите. В зависимост от доминиращите видове дървета иглолистните гори (тайгата) е от две разновидности: светли иглолистни гори с доминиране на бор и лиственица; тъмни иглолистни гори с доминиране на бяла ела и сибирски бор.
Лесостепите
Растителните видове са от типичните за степите (тревните) и за горските (дървета и храсти) зони.
Степите
Доминиращи са житни и бобови треви, полски цветя и др. Малки гори и дървета има покрай реките и в местата с повече влага.
Пустините и полупустините
Естествената растителност е представена на отделни места от сухолюбиви треви, полухрасти и храсти.